Doplnky a príslušenstvo štvorcového systému

Štvorcový Cokin kreatívny systém poskytuje nekonečne veľa možností kombinácie filtrov a doplnkov. Výhodou systému je jeho kompatibilita s takmer každým prístrojom, takže jeden systém využijeje na všetky priemery Vašich objektívov alebo iné prístroje. K držiakom, krúžkom a filtrom firma Cokin ponúka užitočné doplnky na zlepšenie kvality Vašich záberov a na prenos a ochranu objektívu a filtrov.

 

 

Krytka A252 resp. P252 jednoducho zabezpečí ochranu Vášho objektívu pred mechanickým poškodením aj s nasadeným držiakom filtrov.

 

 

 

 

 

Pre tých fotografov, ktorí počas prestávok medzi fotením snímajú držiak filtrov, je určená krytka A253 resp. P253, ktorá chráni Váš prístroj pred mechanickým poškodením jednoduchým nasadením na Cokin redukčný krúžok.

 

 

 

 

Pre majiteľov objektívov bez závitu, alebo s neštandardným závitom, či bajonetom je určený univerzálny krúžok P499, ktorý sa jednoducho nasadí na objektív prístroja pomocou troch skrutiek. Je použiteľný až do priemeru 84 mm.

 

 

 

 

 

Spojovací set A254 resp. P254 je určený pre tých, ktorí chcú využiť naraz kombináciu dvoch držiakov filtrov. Je výhodný pri použití viacerých filtrov, resp. potrebe natočenia niektorého filtra oproti ďalším filtrom /viď obrázok./

 

 

 

Pri použití niektorých objektívov môže dôjsť k situácii, keď autofokus Vášho prístroja nie je schopný pre príliš blízku vzdialenosť filtra zaostriť a je potrebné filter oddialiť od objektívu. Pre takéto prípady je k dispozícii spojovací krúžok, ktorý predĺži vzdialenosť medzi objektívom a filtrom. Krúžky sa vyrábajú vo všetkých štandardných priemeroch a je možná kombinácia viacerých krúžkov.

 

 

 

 

Pre tých majiteľov, ktorí vlastnia sadu A filtrov, ktorú chcú využiť pri redukčných krúžkoch systému P, Cokin ponúka A/P adaptér. Tento adaptér sa nasunie do klasického P držiaka a umožní v P držiaku použitie menších filtrov veľkosti A.

 

 

 

 

Pri použití extrémne širokouhlých objektívov dochádza niekedy pri klasickom držiaku k vignetácii. Pre tieto prípady je určený Cokin Wide Angle širokohlý držiak BPW700. Tento držiak má len jednu drážku určenú pre jeden filter, no rozšíri zorné pole o 22 stupňov čím odstráni nežiadúcu vignetáciu v rohoch.

 

 

 

 

Veľmi dôležitým doplnkom je slnečná clona A255 resp. P255. Plastová clona sa nasúva na držiak filtrov. Pri potrebe väčšieho priclonenia je možná vzájomná kombinácia viacerých clôn, ktoré sa jednoduchým nacvaknutím nasadia jedna do druhej a vzniká akési kompendium.

 

 

 

Pre širokouhlé objektívy, kde hrozí riziko vignetácie pri použití štandardnej clony P255, je určené kompendium A350/P350. Profesionálne kompendium má zabudovaný držiak filtrov, takže sa jednoducho nasadí na redukčný krúžok Cokin ako štandardný držiak. Je vyrobené z kvalitného a veľmi ľahkého materiálu, ktorý zaručuje ľubovoľné vysunutie resp. zasunutie kompendia a tým aj zmenu priclonenia.

 

 

 

 

Na archiváciu a skladovanie filtrov je určený plastový box A305 resp. P305 pre 10 filtrov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasické plastové obaly, v ktorých sa filtre Cokin predávajú, nie sú primárne určené na prenos filtrov v teréne. Na tento účel ponúka Cokin brašničku A306 resp. P306. Filtre sú zasunuté za sebou oddelené mäkkými priehradkami, ktoré chránia filtre pred poškodením. Brašnička sa dá uchytiť na opasok alebo pomocou priloženého popruhu cez plece.

 

 

 

Alternatívou k predchádzajúcej brašničke je novinka brašnička R030 určená na prenos filtrov P série. Rovnako ako predchádzajúca sa dá pripojiť na opasok, alebo pomocou popruhu cez plece. Brašnička sa rozkladá ako peňaženka a je určená na prenos 8 filtrov.

 

 

 

 

 

 

 
| ©2006Mafra