Časté otázky

1.Cokin kreatívny systém alebo klasické kruhové filtre?

Každý so systémov má svoje výhody i nevýhody, preto firma Cokin vyrába i klasické kruhové filtre. Výhodou kruhového filtra je, že je napevno naskrutkovaný na objektíve a tým zároveň chráni šošovku, je menší a tým aj skladnejší. Cokin kreatívny systém má jednu nevýhodu, ktorou je väčšia veľkosť držiaka, no oplýva množstvo výhod. Je možné kombinovať viacero filtrov naraz, využiť výhodu prechodových filtrov a ľubovoľnej zmeny výšky prechodu a v neposlednom rade využiť všetky filtre na viac objektívov rôznych priemerov, čo v konečnom dôsledku ušetrí veľkú časť finančných prostriedkov. Práve tieto príčiny vedú mnohých fotografov ku kombinácii jednotlivých filtrov. Každý objektív opatríme kruhovým UV filtrom Cokin, ktorý chráni náš objektív pred mechanickým poškodením. Na daný filter potom použijeme štvorcový Cokin kreatívny systém, ktorý so svojou škálou vyše dvesto rôznych filtrov a ich kombináciou ponúka nekonečné množstvo výsledných možností konečného efektu.

 
2.Akú správnu veľkosť zvoliť A, P, Z alebo X sériu?

 

 

Primárne sú filtre A a P určené na bežné účely. Z a X série sú určené pre stredoformátové a veľkoformátové prístroje. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že A séria je vhodná pre prístroje do 62mm, P séria pre prístroje do priemeru 82mm, Z séria do priemeru 96mm a X série do priemeru 118mm. Pri hraničných priemeroch a širokuhlých objektívoch je možné uvažovať aj o použití vyššej série. Celkovo sa ale dá povedať, že P séria je najuniverzálnejšia veľkosť vhodná takmer na všetky bežné prístroje.

 

3.Čo je vignetácia a ako jej predchádzať?

Pod slovom vignetácia rozumieme čierne okraje na rohoch fotografie. Vignetáciu spôsobujú vyčnievajúce objekty na objektíve v jeho zornom poli /filter, slnečná clona, predsádková šošovka/. Jednoducho povedané objektív svojou šírkou záberu zachytí napr. okraj filtra. Na fotografii to spôsobí čierne okraje v rohoch. Dá sa jej predísť vhodným výberom predsádok. Napr. pri použití 62mm objektívu môžeme použiť ešte A sériu. To je však hraničná veľkosť a na širokouhlom objektíve môže spôsobovať čierne rohy. Pri použití väčšieho P systému už nenastane, lebo držiak má väčší priemer a nie je v zornom poli objektívu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že vignetáciu spôsobujú tzv. širokouhlé objektívy a rybie oká s menšou ohniskovou vzdialenosťou ako 35mm. Štandardný držiak má priezor pri použití klasického krúžku 120 stupňov. Ak má objektív širší uhol pohľadu, je nutné zvoliť väčšiu veľkosť filtrov i držiaka alebo použiť širokouhlý držiak filtrov.

 

 

4.Čo je univerzálny krúžok a na čo sa používa?

Univerzálny krúžok bol špeciálne vyvinutý pre objektívy s neštandardným priemerom závitu, bez závitu, so zničeným závitom a s bajonetom. Pomocou troch skrutiek sa naskrutkuje na objektív do maximálneho priemeru 84mm.

 

 

 

 

5. Z akých materiálov sú vyrobené kreatívne Cokin filtre?

Je dôležité aby optické vlastnosti filtra dosahovali rovnaké parametre ako špičková optika moderných objektívov. Niektoré filtre napr. polarizačné sú vyrobené z minerálneho skla, no väčšina je vyrobená z CD39 organického skla. Ide o ultraľahký a vysokoodolný optický materiál, ktorý sa používa aj pri výrobe iných optických prístrojov.

 

 

 

 

 

V prípade Vašich ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať mailom alebo telefonicky, radi Vám na ne zodpovieme.

 

 
| ©2006Mafra